T O P

  • By -

Tuwenn

Bu ülke düzelir ama benim yaşım 24 sizinde 15-25 arası değişiyordur. Bizim gençlik çağları yandı arkadaşlar 50-60 yaşında dedeler yüzünden.


erdyvz

Bu ülke düzelir ama kısa vadede değil.


can_yay

Evet düzelir hatta çoğu ülkeden daha bile iyi olur ama bunu olması için her gelen hükümetin kendi cebini değil ülkeyi düşünmesi lazım insanların namusu ahlâkı bacak arasında değil kafada araması lazım ülkede ki insanlar zıt oldukları bir konuda tartışarak fikir alışverişi yapması lazım ve bu dediğim her şey eğitim ile olur eğitim 1000 tane üniversite açmakla ya da öğrencinin üniversitede görmesi gereken konuyu lisede göstermek ile olmaz eğitim insanı hayata hazırlaması lazım insana tarihini öğretip insanlar ile nasıl konuşulması gerektiğini namus ve ahlâkı başkalarının haklarını çalmamak olduğunu öğretilmesi lazım bu ve niceleri yaparsak bu ülke inan çoğu Avrupa ülkesinden daha güzel daha yüksek hayat kalitesine sahip bir ülke olur


Ramp_Up_Then_Dump

Boş boş şeyler. Bu ülkede hırsıza herkes hırsız demeli. Yanlış yapınca insanlar kendi partisinin başındakini bile indirmeli. Anca o zaman cebini değil ülkesini düşünen siyasetçi olur. Umudu siyasetçide değil, halkda aramalıyız. 1 siyasetçi gelir diğeri gider. >insanların namusu ahlâkı bacak arasında değil kafada araması lazım Nedense bunu söyleyen herkes de bacak arasına tonla maceralar sıkıştırmış gibi geliyor. Namus hem bacakmarasında hem de kafada. Eline beline diline hakim olacan. Türkiyeden bir cacık olmaz. Anca fakir olmayız o kadar. Bu subdaki gençleri gördükçe daha da umutsuzlanıyorum. Beynini kullanan yok, neredeyse hepsi chpli koyun. Bi cacık olmayacak bu ülkeden.


glokitheconqueror

Senin kafa olarak Taliban kopeklerinden bir farkin var mi ki?


Ramp_Up_Then_Dump

Hükümet birilerine terörist deyince inanan dayılardan bir farkın yok.


glokitheconqueror

Gayet farkim var ama senin dedigimden farkin yok. Bunu da anlamayacak kadar avelsin diye aciklamayacaktim ama, karsilikli riza olan hicbirseye o pis dilini uzatmaya hakkin yok. Namus yoksa calsinlar be abi hirsizlar niye karisiyorsunuz gibi aptalca bir arguman getirecegini varsayiyorum. Eline beline diline hakim ol diyen bir insanin kendi dili ile bu ishal konusmayi sicmasi da tam olarak Taliban kopeklerinin yapacagi birsey. Hadi yallah.


Ramp_Up_Then_Dump

Taliban hakkında bir a4 kağıdı dolduracak kadar bilgin yok. Adamları tanımıyorsun. Ne geçmişlerini ne de şuanlarını bilmiyorsun. Sadece "şeriatçı, kaka, sarıklı, sakallı" vb sığ fıkırlerin var. Beni hakkında hiç bir şey bilmediğin bir grupla ilişkilendiriyorsun ve bu konuda çok ısrarlısın = buna cahillik denir. Sen zır cahilin tekisin. Cahilden korkacaksın. Diğer yazdıklarına değinmiyecem bile. Daha entel konular hakkında tartışılabilecek kadar kalifiye değilsin.


glokitheconqueror

Emin ol oyleyim. Ve sen hala Taliban kopegisin. Milletin hayatina dil uzatma haddini kendinde bulacagina iddia ettigin zekani az Turkcene yansit, gercekten zeki olan insanlar seni bir halt sansin.


aykunN0

memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!


Umutemplotya

"Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim." Bu sözün sahibi Atatürk, bizim de gidip düzelmez-umudumu kaybettim ikilisini söylemeye hakkımız yok. Belki 20 senelik berbat bir dönem geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz ama düzeleceğine olan inancım tam, her ne kadar bazen umudum sarsılsa da hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadım, kapılmamalıyız.


donquijiote

Yaş 45 beni bırakın siz devam edin.


average_turanist

Ülke elbette düzelir, ama bu bir günde olacak bir şey değil.


huntoruk

Ülke dediğin dükkan değil kapatip gidemezsin. Hükümet değişince yasalar düzenlenir. Geriye kalan her şey özel sektörün elinde ki ülkemizin sağlam şirketleri var. Açın Arjantin'de Yunanistan'a bakın borçlarımızı odemeykyoruz diye defalarca ağladılar ve odeyemediler. Türkiye bir kere bile bu duruma düşmedi. Kredi notu yuksek bir ülkeyiz. En kötü ihtimal geçmişte olduğu gibi IMF kurtarır bizi ki IMF amacı bu. Çoğu ekonomist ekonomik krizin politik olduğunu söylüyor. Yani merkez bankasına dokunmuyoruz dediğin anda dolar geriler. Tek korktuğum konu mülteciler ki onuda en azından kontrol altına alırlar. Yani şu ülkenin yakın tarihine bakın defalarca bu şekilde badire atlatmış. Güçlü bir ordun var. Hayvan gibi nüfusun var. Iyi kötu demokrasin var. Kötüde olsa kitliga sebeb olmayan bir ekonomi var. Düzelmeyecek olan ne? İlk defa bu kadar çok ateist, Türkçü insan var bu memlekette. Neyin umudunu yitirdin? Afrika'da gotunu taşa silen insanda daha fazla umut var anasını satayım. Istanbul Ankara bak ne güzel şeyler oluyor düzgün insanlar başa geçince. Mansur ve Ekremin yaptıklarına bak. Moralin düzelir belki.


THELEADERPLAYER

Ne kadar kolay pes edenler varmış.


Alive-Society-5413

Diyelim ki devlet yargı düzeldi peki ya geri kalanını nasıl düzeltebililiriz bilmiyorum ve bu beni endişelendiriyor örnek vermem gerekirse trafiğe çıkan insanların trafik adablarına uymaması toplu taşımada kimsenin birbirine saygı duymaması gibi bazı yönler var ben Mersin de oturuyorum sokaklar çok pis her yer lağım kokuyor her yere çöp atıyor insanlar ama Almanya da bulunan bir köye ya da kasabaya baktığımda çok daha temiz ve medeni durumda benim demek istediğim peki insanların barbarlığını nasıl düzelteceğiz


napstrike

Ağır cezalar vere vere bitirirsin. Mesela toplu taşımada hayvanlık edene 1 yıl toplu taşıma yasağı. Doktor dövene 1 yıl ücretsiz sağlık hizmeti yasağı, özele gitsin ya da gebersin. Sokağa çöp atana ağır para cezası, çöpü atan çocuk ise 2. Yakaladığında aileden çocuğun alınması. Tarfik cezalarının boru gibi olması ve gelir ile orantılı olması. Yani magandalık, öküzlük sebebiyle işlenen kabahatlere özellikle diğerlerine göre daha çok ceza verilmesi lazım.


THELEADERPLAYER

İnsanların yaşam şartları iyileştikçe kendi kendine düzelecek.


Lee-Chinaman

Umutsuz durumlar yoktur umutsuz insnalra vardır


glokitheconqueror

Ulkeye demir yumruk gibi (Evren'in yaptigindan bahsetmiyorum mecazi olarak) ekonomi, egitim, bilim, uretim reformlari yapilacak da sinirlara kurallar kati bicimde uygulanacak. Adalet getirilecek, ilerici gorus uygulanacak, insan kalibresinin arttirilmasi saglanacak, laiklik uygulanacak, siyasetcilere taninan her turlu ayricalik bitecek (muhalifler dahil), ulkenin vatandasina sahip cikilacak. Daha da sayilir. Ancak oyle. Ama bu sekilde bile yillari bulacak. Benim gencligim her turlu yanacak.


I_have_7_ball

Üüf bi bitmediniz aq 100 yıl önce işgale uğrayan ülkede bile sizin gibi umutsuzlar yoktu.


bjhs123

[Utanç verici.](https://pbs.twimg.com/media/DgAFRTtWkAAg3TE.jpg)


[deleted]

[удалено]


I_have_7_ball

Kim seni zorluyor bu dediğin şeyleri yapmaya? Kimse. Boş ergen isyanlarınız sıktı. Gerçekçi değilsiniz, daha kötüsü farkında değilsiniz.


[deleted]

[удалено]


NachoQQ

Bak güzel kardeşim, Atatürk'ün de dediği gibi; Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır.


iamapersonmf

beyler umut yoksa ulke hic duzelmez


BahceLee-

Düzelmek zorunda


DecimatingDarkDeceit

Sonuçlara göre biz \[Doomer\]'ları \[Optimist\]'ler geçiyor... Imkansız!


ajirarevan

Şu anki durum kötü de ülke daha önce bundan beter durumlardan geçti.


cagrialt

Bu dünya düzelmez.


Pablioo

Aradığımız kısa ve öz yorum bu olsa gerek.


RaideNbeyaz

Ülkende en ufak şey için görüş ayrılığı var. Işidli militanlar elini kolunu sallayarak ülkende dolaşıyor şirketler kuruyor. Eğitimden yargıya her sistemin çökmüş/çökmek üzere, ülkendeki yasa tasarısını oylamaya muhalif olanlar dahil vekillerin yarısı oylamak için meclise gelmiyor. Ülke rezervleri talan edilmiş ülke borç içinde yüzüyor, ekonomin yarrağı yemiş önümüzdeki 4 sene içerisinde yaşanacak olan global ekonomik kriz için hazırlıksız aynı zamanda yaşanacak Büyük İstanbul depremi için de bir o kadar hazırlıksız. Gelip bana Atatürk'ün sözlerini yazmaya gelmeyin, 100 yıl önce yaşananlar bugünle aynı değil bu durumu Türkiye halkı kendisi yaptı sonuçlarını da hep beraber çekeceğiz.


aykunN0

Atatürk sözünü 100 yıl önce yaşananlar için demedi zaten


matathjo

Taşşağına kurban, bu kadar şeyi anlatmaya çalışıyorum ergen tribi atma dediler ya


callofcthulhu78

düzelmez diyenlere rağmen düzelteceğiz


matathjo

İnş cnm yaa


we-are-adana

Cehape zihniyeti ile


[deleted]

Kurtuluş savaşı sonrası yapılanları görünce, insanın bunlardan sonra her şeyin yapılabileceğine olan inancı artıyor. Kimse pes etmesin. Bu ülke hepimizin.


MetalAchiever

Y kuşağı gezide öldü şimdi Z biraz daha büyüyünce ortalama üni olunca benzeri bir şeyler yaşanır gibime geliyor ama bakalım başarılı olur mu olmaz mı bilmem


matathjo

Başarılı olmaya ihtimal bile vermiyorum


kosukavakli

>Hala umudu olanlar var mı diye merak ettim Hiç umudun yoksa ötönazi hakkını kullan, sen de kurtul, biz de kurtulalım. Bu nedir sürekli negatiflik pompalıyorsunuz? Polyana ol demiyoruz, var olan problemlere yok de demiyoruz. Pozitif bak birazcık diyoruz! M. K. Atatürk ve silah arkadaşları herşey bitti, işgal edildik demek yerine yoktan yepyeni devlet kurdular. İstanbul işgalini gören gözler **Geldikleri gibi giderler** diyebildi. Bunu derken boş beyhude bir söz olarak değil, planlı çalışmanın samimi beklentisi olaraktı. Türkiye yerinde duruyor. > > Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur! > K. ATATÜRK (20 Ekim 1927)


matathjo

En çok ta bu koyuyor. Yediremiyorum kendime böyle bir atam olduğunu. Allah benim belamı versin


No-Voice353

Gardaş bu topraklarda polyanaya kayarlar, acımazlar.


VortexSea

herşey bir seçim ve zamanla değişebilir


matathjo

Seçim bir şeyleri gerçekten değiştirseydi, onu da kaldırırlardı.


VortexSea

bana göre değiştirebilir mesela eski Almanya'yı ele alırsak adamlar çok büyük ekonomik krizlerden geçti ama sonunda yönetim düzelince ülke toparlandı bana göre yönetim değişirse bazı şeyler duzelebilir ama düzelmeyebilirde gelen kişiye bağlı


matathjo

Dostum almanya ile kıyaslama burayı. Arada çok ciddi hafife alamayacağın farklar var.


VortexSea

evet doğru ama işte zaman herşeyi gösterecek duruma göre artık yrut dışı okul araştırmaya baslamak gerek :/


YogurtluSu

Bazıları kafa karışıklığı yaşamış ki kafa karıştıran bir soru. Bu ülke siyasi ve ekonomik olarak düzelir mi? Evet. Kafa yapısı olarak düzelir mi? Asla. Ülkemin insanı kendisi olmayı değil şucu bucu olmayı tercih ettiği sürece asla düzelmeyecek. Kafa yapısı bozuk bir ülkeyi bugün düzeltsek yarın yine bozulur.


OldRussianPotato

Birinin dedigi gibi " Kafaya takmış 3 kişiye bakar "


Manaversel

Bu ülke düzelir ama kısa vadede bir tek ekonomi düzelirse düzelir.


bizarrse

Bu ülke düzelmez ama şimdikinden daha iyi koşullarda yaşayabiliriz.


Nezzsty

Haklı bir merak. Ben 2018'deki seçimlerden sonra umudumu kaybetmiştim. Hala bu kadar umudu olanların olması gerçekten şaşırtıcı.


malphos20

Türkiye çok daha karanlık dönemleri atlattı. Hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin.


Nezzsty

Bu duruma geldiysek demek ki atlatamamış.


malphos20

Konuyla alakasız ama mesajlarınıza bakabilir misiniz? İşinize yarar umarım.


Nezzsty

Baktım önerileriniz için teşekkürler


ByKamelot

Seçime bağlı


Ryse_22

Türkiyenin kaderidir 20 senede bir bu ülke tam yükselecekken yine bataklığın içinde bulur kendini.


YazilimciGenc

Ülkeyi düzeltebilecek birisi illa çıkar ama halk salak olduktan sonra ı ıh. Ümit yok. Asıl sorun yönetimde değil, halkta.


Hareholeowner

Kısa vadede hayır uzun vadede belki.


napstrike

Bu ülkedeki bazı şeyler düzelir, bazı şeyler ise düzelmez. Ekonomi vs için diyorsan iyi kötü kabul edilebilir bir yere elbet bir gün gelir. Ama kültürel sorunlar (magandalık, nepotizm vs gibi) bence asla düzelmez. Belki biraz azalır ama bitmez.


Mehmet595

Bu ülke asla düzelmez. İki çözüm var. Ya göç edeceksin ya da intihar edeceksin.


matathjo

%45.9 umudunu tamamen kesmiş.


thanafenboi

#HALK EĞİTİMSİZ CAHİL HEPİMİZ EĞİTİMSİZ CAHİL İNSANLARIZ BİZDEN Bİ BOK OLMAZ. AÇIP NE ZAMAN KİTAP OKUDUNUZ BİSEY YAPTINIZ. DOGMALARA KÖRÜ KÖRÜNE BAĞLANIP SONRA ÜLKE DÜZELİR DİYE ZIRLAMAYIN AMK SALAKLARI.


Pablioo

Madem bu soruyu halana soruyorsun, burada neden paylaşıyorsun? Şaka yapıyorum bu arada. Şapkalı a (â) koymayı unutmuşsun diye söyledim kapalı şekilde. Anlam karışıklığı olmuş.


matathjo

Aga â kullanmayı unuttum kb


Pablioo

Ben de latifede bulunayım dedim fakat down yemişiz bazı anlamayanlardan :d.


matathjo

Ben upladım btw


Pablioo

Bir kere down atıldı mı ardı arkası kesilmiyor genelde. Bu durumdan beni kurtardığın için sağ ol.


matathjo

Herzaman dostum


Pablioo

Well fuck, hâla down yiyoruz. Sen up attığında -1'de kalmıştı. Şimdi silmesem -10'a kadar yolu var... Neyse, bir yatırımcı edasıyla hâla yorumu bekleteceğim.


Nezzsty

Şapkalı a kaldırılmadı mı?


Pablioo

Resmî olarak değil fakat fiilen kalktı.


malphos20

Kalkmadı.


malphos20

Hayır, kaldırılmadı.


AutoModerator

Please report any rule violation. ([Rules](https://www.reddit.com/r/Turkey/about/rules/) and their [details](https://www.reddit.com/r/Turkey/wiki/rules)) * Memes are not allowed here, use r/TurkeyJerky for memes. * All posts must have a source and their titles must be descriptive. * Shitposts and meta discussions(posts about other subs) are not allowed. *I am a bot, and this action was performed automatically. Please [contact the moderators of this subreddit](/message/compose/?to=/r/Turkey) if you have any questions or concerns.*


seferullah

Her ülke düzelir ama doğru politikalarla (ayrıca aşırı zaman gerekebilir)


tomdolmadil

düzelir demiyorum, düzelebilir ama yine de maalesef bizden geçti dostlar.


Ramp_Up_Then_Dump

Anca ekonomi düzelir. Ülkeden bir cacık olmaz. Ha bir de sağı solu fethetme kapasitemiz var o kadar. Türkiyeden fazlasını beklemeyin.


HardPrey12

Bu ülke düzelir ,ancak ülkenin yönetimi belli bir grupta olmalı ve bu grup ülkeye zarar verebilecek adamların asla giremeyeceği bir grup olmalı. Bu grup ülkeyi her an eline alabilen bir grup olmalı ki gelen cumhurbaşkanları ve diğer yöneticiler ülkenin içine etmesin. Eğer bir yanlışını görürlerse anında müdahale etmeli olaya yoksa bu ülke halkın iradesi ve aklıyla düzelecek bir ülke değil


Track-No

Düzelir düzelir az kaldı


matathjo

Daha yolun başındayız desem?


Track-No

Önemli olan yola çıkmak


matathjo

:D


HYLT-Bedirhan

Düzelmeye çalışsa bile bu yıllar alacak çünkü zaten ülke batık durumda. Dolar 2 günde 50 kuruş artıyor belkide daha fazla. Bu göçmenler falan tamam ülkelerinde işgal var buraya sığınıyorlar bende biliyom bunları ama bazıları işte gidip böyle afedersiniz taciz falan ediyor kadınları hatta geçen gün habere çıktı afgan uyruklu biri gitti kadını taciz etmekle kalmamış birde dövmüş. Suriyeliler afganlar gibi değil ama onların içinde de kötü olanlar yani vardır illaki. Ama bak ben şöyle düşünüyorum. Fetullahçı Terör Örgütünün yapıp başarısız olduğu 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi'nden sonra 2018-2019 yılları arasında Amerika ile çok kötü zamanlar yaşadık daha çok göçmen girdi ve bu göçmenlerin sayısı 1 milyonu aştı. Aynı şekilde dolar da 5tl üzerine çıktı o zaman tabi ve Berat Albayrak bir anda ortalıktan kayboldu. Hâlâ da bilinmiyor nerede olduğu neyse, işte Albayrak istifayı verip kaybolduktan sonra dolar ve euro fırladı. Aynı zamanda ülkenin geliri olan 128 milyar dolarda Albayrak istifa edince gitti ve hala da dolar artıyor bu ülkenin düzeleceğini ben pek zannetmiyorum ama yinede küçük bir umudum var. (Bişey dicem. Ne kadar iyi anlattım?)


yqsinyesilyqprqk

Umut olmadan yaşamanın ne önemi var.


matathjo

Umut ülke için yok. Hayatımızdaki başka şeyler için var


Weak_Intention_8125

Sanki daha önce cok düzgün dü düzelir mi neyin kafası bu


bgtr39

her sey güzel olacak ekrem imamoğlu


zeks31

2023 seçimlerine bağlı


zeks31

2023 seçimlerine bağlı


Single-Writing-4765

ülke düzelebilir.... cengiz han geri dönüp 40 milyon öldürürse tabi